Turbodmychadla: úspora a výkon

Co je to turbodmychadlo?

Turbodmychadlo neboli turbo je zvláštní typ čerpadla určeného k čerpání plynů, jehož pohonnou jednotku tvoří turbína. Přidává k motoru sílu, přičemž dosahuje až 300 000 otáček za minutu. Hlavní výhodou turba je významný nárůst výkonu motoru, spojený s malým zvětšením hmotnosti. Turbodmychadlo totiž využívá jinak nevyužitou energii výfukových plynů a tím zvyšuje celkovou účinnost pohonné jednotky.


Něco málo z historie i současnosti

V roce 1905 se objevuje patent, přičemž první speciály vybavené turbem se účastní za závodech v americkém Indianapolisu už v roce 1918. Bohužel v této době byla turbo technologie moc drahá, proto se turba používala spíše do motorů nákladních lodí, lokomotiv a stavebních strojů. Sériová výbava osobních automobilů začala polovině 70. let automobilkami jako je Porsche, BMW, vzápětí i Peugeot. Tímto nastal turboboom. Dříve bylo hlavním argumentem pro použití turbodmychadla zvýšení výkonu, dnes je to v prvé řadě úspora pohonných hmot, snížení emisí ale také zvýšení zátahu motoru. U naftových motorů se dnes používají turbodmychadla s proměnlivou geometrií lopatek turbíny, která reagují na zatížení motoru. Turbodmychadel může být v jednom motoru i více, pak se hovoří o tzv. systémech biturbo nebo twin-turbo.


Příčiny poruch turbodmychadel

Mezi nejčastější příčiny poškození patří:
• úlomky rotoru původního turbodmychadla v sacím traktu, poté jejich následné nasátí nově namontovaným turbodmychadlem,
• nedostatečné mazání dmychadla způsobené uvolněnými nečistotami v oleji,
• nedostatečný přísun oleje (nečistoty usazené ve vaně a sítkách v olejové soustavě).

Je velice důležité, aby majitel turbodmychadlového stroje pravidelně měnil olej (doporučuje se kompletní vyčištění olejové soustavy). Těmto poruchám lze přitom předejít pravidelnou údržbou. Při provádění údržby vzduchového filtru je například zapotřebí dávat pozor, aby se do turbodmychadla nedostala žádná cizí tělesa.


Oprava a servis

Na trhu je v součastné době spoustu menších i větších firem zabývajících se opravou, servisem a repasy použitých turbodmychadel. Stejně tak jako je důležitý správný výběr auta, je důležitý i výběr kvalitní a zkušené firmy na opravu a repase turbodmychalel, ať už jde o turba do osobních nebo nákladních automobilů, popřípadě stavebních i zemědělských strojů.


 Závěr

Na závěr představuji firmu AZ turbo, která se zabývá touto problematikou a věřím, že tak jako já, budete i Vy spokojeni v případě nežádoucího problému ve Vašem vozidle.

 

Účetní programy AdmWin Vám pomohou

Pokud používáte účetní program AdmWin, pak ze strašáku poslední doby v podobě kontrolního hlášení k DPH nemusíte mít obavy. Požadované údaje jsou na běžně zadávaných dokladech.

Auto s velkým nájezdem: Pro a proti jeho koupi

Většina lidí nenakupuje nová auta, ale musí spokojit s ojetinou.

Odporúčané tipy a stratégie na stávkovanie

Existuje niekoľko tradičných a osvedčených tipov a stratégií na stávkovanie, ktoré vám môžu uľahčiť váš cieľ zarobiť peniaze na športové stávkovanie.